Štít Albrechtic

Na podzim roku 1973 přišli funkcionáři tehdejší TJ Sokol Velké Albrechtice s námětem uskutečnit fotbalový turnaj obcí Albrechtic. Myšlenka byla přijata a po nezbytné diskuzi byl přijat návrh uskutečnit setkání občanů obcí Albrechtic z celé České republiky.

Akce dostala do vínku název ,,Štít Albrechtic,, a k prvnímu setkání došlo v sobotu dne 29. června 1974 ve Velkých Albrechticích.

Signatáři Štítu Albrechtic se staly obce:

* Albrechtice nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
* Albrechtice u Českého Těšína, okres Karviná
* Albrechtice u Lanškrouna, okres Ústí nad Orlicí
* Albrechtice v Jizerských horách, okres Jablonec nad Nisou
* Lesní Albrechtice, okres Opava
* Velké Albrechtice, okres Nový Jičín
* Město Albrechtice, okres Bruntál

* Albrechtice u Mostu, okres Most

V roce 1987 přistoupila ke Štítu Albrechtic i 9. obec * Albrechtice nad Vltavou, okres Písek

Obec Albrechtice nad Vltavou, okres Písek, přistoupila k účastníkům Štítu Albrechtic v roce 1987. Všech 9 obcí se setkalo společně pouze 2 krát - v roce 1988 a 1989. Organizačním výborem byl přijat systém pravidelného setkávání osmi účastníků jednou ročně, pokaždé v jiné obci. Byly ustanoveny dvě skupiny, které jsou losem každoročně obměňovány, ve skupině se hraje systémem každý s každým. Vítězové skupin postupují do finále, druzí v pořadí pak hrají o třetí místo. Za celou historii "Štítu" se však několikrát stalo, že některá z obcí uspořádat a tak ji nahradila obec další v pořadí. Dokonce v 7, ročnících muselo zaskakovat B mužstvo pořadatele z důvodu absence jiného družstva. Přesto se Štít Albrechtic koná nepřetržitě již 40 let! V případě Albrechtic u Mostu se obec ujala pořadatelství jen jednou a to v roce 1980, než byla v roce 1983 zcela vymazána z mapy ČR z důvodu zabrání jejího území pro povrchovou těžbu hnědého uhlí. Ovšem fotbalisté tamního TJ Tatran jezdili nadále na fotbalový turnaj, působili totiž v okolních oddílech na Mostecku. Po absolvování 16. ročníků Štítu, ukončili svou učást v roce 1997.

Stěžejní náplní Štítu Albrechtic je fotbalový turnaj, za 50. ročníků jsme poznali šest vítězů a to:
* 16 krát Město Albrechtice
* 16 krát Albrechtice u Českého Těšína
* 7 krát Albrechtice nad Orlicí
* 6 krát Velké Albrechtice
* 2 krát Lesní Albrechtice
* 2 krát Albrechtice v Jizerských horách
* 1 krát Albrechtice nad Vltavou

Bylo sehráno 643 utkání, padlo v nich 1502 branek, v dlouhodobé tabulce vedou Město Albrechtice s 262 body před Albrechticemi u Českého Těšína s 257 body. Nejlepším TOP střelcem je Jaroslav GOJ z Albrechtic u Českého Těšína s 31 brankami. Výraznou součástí Štítu Albrechtic je od počátku účast vrcholných představitelů veřejného a politického života z jednotlivých obcí. Přítomnost současných starostů a místostarostů jednotlivých obcí výrazně přispívá k posilování společenského významu a věhlasu konání Štítu Albrechtic i mimo region. V roce 2011 se turnaje zúčastnila obec Olbrachcice z Polska a turnaj tak dostal punc mezinárodní akce. Štít Albrechtic organizuje stálý výbor Štítu.

Stovky občanů jednotlivých obcí s názvem Albrechtice si přejí, aby nadšení, chuť i zájem o tuto akci vydržel nejdéle.

Čerpáno z archívu Stálého výboru Štítu Albrechtic


  • Informace o našem klubu z webu Štítu Albrechtic
  • Název Obce (Města): Město Albrechtice
  • Okres: Bruntál, kraj Moravskoslezský
  • Název fotbalového týmu: FK Město Albrechtice,z.s.
  • Hrají soutěž: ČPP 1.A třída mužů sk.A - 6. liga - kraj Moravskoslezský

Obec, nyní město, leží v podhůří Jeseníku v okrese Bruntál, dříve Krnov a má více než 3 000 obyvatel v Albrechticích a v devíti místních částech. První zmínka je z roku 1377, v roce 1492 byly povýšeny na město. V 16. století byl postaven renesanční zámek. Od roku 1626 získali město opavští jezuité, po jejich zrušení po r. 1790 střídalo město majitele. Město bylo sídlem velkostatku, byly zde válcovny zinku a mědi, lihovar a další podniky. Ve městě byl okresní soud s vězením. Poblíž města je zámek Linhartovy z druhé poloviny 16. století, nyní od r. 2001 v majetku města. Po nákladných opravách probíhá na zámku během sezony řada kulturních událostí (koncerty, výstavy), v rytířském sále pak svatby. V okolí města je celá řada atraktivních možností pro turistiku pěší i cykloturistiku. Mezi největší atrakce patří úzkorozchodná železniční trať v délce 20 km, Eldorádo v Hynčicích, golfové hřiště, tenisové kurty, koupaliště a další.

Po odsunu německé menšiny v r. 1945 ztratila obec statut města, přicházejí noví osídlenci, kteří nacházejí zaměstnání na státním statku, u lesů ČR a později ve známém podniku DAKON. V roce 1970 se stává předsedou MNV Emerich Santarius a začíná období rozkvětu obce. Vyrostla celá řada "paneláků", desítky nových rodinných domů a vylepšuje se občanská vybavenost (hotel, kavárny, samoobsluhy, tělocvična u SOUz, MŠ, přístavba u ZŠ), opravuje se vodovod, zavádí se plyn - to všechno od r. 1976 s novým předsedou ing. Petrem Krátkým. Obec získává několikrát celostátní vyznamenání "Za zásluhy o výstavbu" (1976, 1977, 1981). V roce 1990 se stává starostou ing. Ivo Vykopal, staví se nová tělocvična u ZŠ a probíhá velká oprava zámku v Linhartovech, který obec získala v r. 2001. Dne 22.2.2002 se obec dočkala obnovení statutu města. V dalších letech vedl město od r. 2002 Petr Šolc, po jeho náhlém úmrtí 1.2.2007 vede město dodnes starosta Luděk Volek. Mezi poslední velké akce zařazujeme vybudování "Sběrného dvora", kompostárny a rozhledny nad Albrechticemi s výhledem na Jeseníky i Polsko.

Historie TJ v městě začíná hned po válce v r. 1945, nejaktivnější byli fotbalisté a cvičenci Sokola. Fotbalisté si vybudovali současné hřiště v roce 1950, cvičenci museli čekat na tělocvičnu až do r. 1976.

Historie kopané byla ovlivněna změnami ve státním uspořádání, takže se hrála několik let krajská soutěž na Opavsku, pak zase na Šumpersku. V r. 1973 hráli muži OP, ale velmi dobrá péče o mládež přinesla výsledky a postupy: 1978 do I.B, 1986 do I.A, 1991 do ŽP, 1993 do divize. Oddíl kopané roku 1991 vystoupil z TJ DAKON a hrál pod názvem FK ARTEP, později pak jako FK a od roku 2000 jako FK AVÍZO Město Albrechtice. V čele TJ stál Leopold Hrubý, od r. 1975 Josef Zikl až do r. 1991, v čele fotbalu se střídali předsedové téměř po roce, delší období měli za sebou Gustav Santarius, Antonín Mura, Milan Novák, Ivan Polách a s nimi stále Josef Zikl. Po 16-ti letech v divizi přišlo nepopulární rozhodnutí - odstoupit z divize a vrátit se zpět do OP. Důvod byl jasný - finance. Dnes jsou muži v I.B třídě, dorost v KS a žáci v KP. Z ostatních sportů hrají různé soutěže šachisté a stolní tenisté v kraji, v okrese pak hokej, florbal, tenis, volejbal a cvičí se ve všech věkových kategoriích v oddíle ZRTV.

Město Albrechtice má 3567 obyvatel, rozloha katastru je 6527 ha. Ve městě je základní škola v ní 353 žáků, dále základní škola pro děti se zdravotním postižením (50 žáků), mateřská škola (120 žáků) a žáci chodí rovněž do ZUŠ (obory hudební, taneční a výtvarný). Ve městě je též střední škola zemědělství a služeb.


               Historické pořadí střelců Štítu Albrechtic

  • 32 branek - Jan Pipek - Albrechtice v Jizerských horách
  • 31 branek - Jaroslav Goj - Albrechtice u Českého Těšína
  • 30 branek - Ondřej Hric - Albrechtice u Českého Těšína
  • 28 branek - David Hořínek - Albrechtice nad Orlicí
  • 21 branek - Jiří Kmínek - Město Albrechtice 
  • 20 branek - Miroslav Bohm - Lesní Albrechtice 
  • 19 branek - Milan Juráň - Město Albrechtice 
  • 12 branek - Petr Sojčák - Město Albrechtice

  • Více o ŠTÍTU ALBRECHTIC najdete na webu 
  • https://stit-albrechtic.webnode.cz/

Z domácího utkání proti Lazcům bereme pouze bod

Do Města Albrechtic se vrátil náš bývalý hráč Zbyněk Pospěch, svými zkušenostmi urval pro soupeře bod. Tlak, který měl náš tým ve...

V neděli nás čeká další těžký soupeř, přijedou ambiciozní Mokré Lazce v čele se Zbyňou Pospěchem

V neděli klasicky od 14.00 hodin přivítáme na domácí půdě celek z Mokrých Lazců, který má v týmu plno zkušených hráčů v čele s...

Další nula vzadu znamená vítězství v Bolaticích

K dalšímu utkání zajížděli naši borci do Bolatic, skvělá obrana v čele s brankářem Řeháčkem potvrdila, že je pevná a tvrdá jako...